Kapitola 4 - Spotřebitel v naší ekonomice

Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
  • Jaké jsou zdroje osobního bohatství?
  • Jak vám osobní rozpočty, služby bank a jiných spořitelních institucí, pojištění a spotřebitelský úvěr pomáhají získat víc za vaše peníze?
  • Kolik stojí půjčka?
  • Jak si spotřebitel vybírá?
  • Jak stát chrání spotřebitele?


4.8 SHRNUTÍ

Peníze, které vydáváme jako spotřebitelé, pocházejí z našeho bohatství nebo příjmu, který jsme vydělali svou prací. Plán výdajů nebo rozpočet může pomoci získat za svůj příjem co nejvíce. Kroky při tvorbě rozpočtu spočívají ve stanovení cílů, odhadu příjmů a plánování výdajů a úspor.

Každý by si měl dát stranou část svého příjmu ve formě úspor. Vyplácí se seznámit se s možnostmi různých způsobů spoření a poohlédnout se po těch, které vám poskytují vyrovnanou pozici mezi bezpečností a likviditou.

Úvěr vám umožňuje koupit věci, které chcete hned, ale zaplatit za ně můžete později nebo ve splátkách. Úvěr je užitečný, ale vyžaduje čestné jednání, kapitál a kapacitu pro splácení půjček. Úvěr může být drahý. Dvě nejdůležitější věci, na které je třeba dát pozor, pokud kupujete na úvěr: poplatky spojené se získáním a splácením úvěru a roční úroková sazba v procentech.

Protože spotřebitelé tvoří největší ekonomický sektor (podniky a stát jsou dva další), má úroveň spotřebitelských výdajů přímý vliv na ekonomiku jako celek.

Pojištění vám poskytuje ochranu před neočekávanými událostmi. Rozlišujeme pojištění zákonné a pojištění komerční. Příkladem zákonného pojištění je zdravotní pojištění a pojistné na sociální zabezpečení. Zákony výslovně stanovují povinnost občanů se na těchto pojištěních účastnit. Mezi nejčastěji uzavírané druhy komerčních pojištění patří pojištění osob (například pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití). Můžete také uzavřít pojištění majetku chránící vaše auto, dům a jiné větší hodnoty před poškozením nebo krádeží. Pojištění odpovědnosti vás chrání, pokud byste zranili jiné nebo poškodili jejich majetek. Hlavní odpovědnost za ochranu spotřebitelů spočívá na státních institucích. Práva spotřebitelů jsou zakotvena především v zákoně o ochraně spotřebitele a v občanském zákoníku.

< zpět na seznam lekcí