Kapitola 5 - Podnikání

Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
  • Jaké jsou výhody a nevýhody soukromého podnikání?
  • Jakou roli hrají v naší ekonomice malé a střední podniky?
  • Jaké jsou přednosti a nedostatky jednotlivých právních forem podnikání?
  • Jak jsou organizovány obchodní společnosti?
  • Jaké povinnosti jsou spojeny s vlastnictvím a provozováním podniku?


5.6 SHRNUTÍ

Podnikatelé, kteří provádějí hospodářskou činnost, jsou motivováni vidinou zisku. Měli by si nicméně také uvědomovat, že riskují možnou ztrátu peněz, pokud podnik nebude úspěšný. Ti, kdo uvažují o založení podniku, by se měli informovat o všech existujících možnostech i osobních kvalitách nutných pro úspěch, a také o formách dostupné přípravy pro svět podnikání.

Mezi základní právní formy podnikání patří především individuální podnikatel a osobní a kapitálové obchodní společnosti. Ačkoliv počet individuálních podnikatelů značně převyšuje počet ostatních právních forem podniků, nejvýznamnější formou podnikání jsou bezesporu kapitálové obchodní společnosti (společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti). Důvodem je omezené ručení společníků za závazky společnosti a snadnější přístup ke kapitálu.

Organizace velkých akciových společností umožňuje efektivní fungování. Existence takových orgánů jako je valná hromada akcionářů, představenstvo a dozorčí rada odděluje řízení od vlastnictví.

Každý podnikatel musí mít na předmět svého podnikání vystaven živnostenský list. Právnické osoby musí mít živnostenský list vystaven na fyzickou osobu (tzv. odpovědného zástupce).

Podniky mají povinnost chránit veřejnost před nezodpovědným obchodováním a špatnými informacemi o svých výrobcích a službách.

< zpět na seznam lekcí