Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
- Jak podniky získávají finance?
- Jak se počítá cena cizího kapitálu?
- Jak a proč se obchoduje s akciemi a obligacemi?
- Jak stát reguluje prodej cenných papírů?
- Jak číst účetní rozvahu a výsledovku?
Podniky financují svou činnost prostřednictvím vlastního a cizího kapitálu. Vlastní kapitál je tvořen hmotnými i nehmotnými vklady vlastníků a ziskem. Cizí kapitál je dluhem, který musí zaplatit podnik v určené době splatnosti.
Velké společnosti často získávají finanční prostředky prodejem svých akcií a obligací. Držitelé obligací půjčují společnosti peníze, a jsou proto jejími věřiteli. Protože akcie představují částečné vlastnictví podniku, jsou akcionáři vlastníky firmy. Držitelé obligací dostávají úrokové platby po dobu půjčky plus částku odpovídající jmenovité hodnotě obligace při splatnosti. Akcionáři dostávají podíl na zisku ve formě dividend, pokud je valná hromada akcionářů schválí. Prodávají-li akcionáři své akcie, dostanou tržní cenu, která platí v době prodeje.
Akcie a obligace držené veřejností se prodávají na burze např. v RM-Systému a na tzv. OTC-trhu. Motivem obchodování s cennými papíry je investování nebo spekulace.
Investoři a další osoby, které se zajímají o finanční podmínky firmy, se mohou dozvědět více z její bilance aktiv a pasiv (rozvahy) a výkazu zisků a ztrát (výsledovky).