Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
- Jak se navzájem liší dokonalá konkurence, monopolistická konkurence, oligopol a monopol?
- Proč jsou určité typy monopolu legální?
- Jaký mají spotřebitelé prospěch z konkurence?
- Jak stát reguluje monopoly a povzbuzuje konkurenci?
Ačkoliv obecně jsou monopoly v naší zemi nelegální, existují výjimky. Mezi zákonné monopoly patří například veřejně prospěšné podniky, monopoly plynoucí z práva duševního vlastnictví (jako jsou autorská práva, patenty, ochranné známky) apod.
Veřejně prospěšné podnikyV některých zemích ještě stále existují zákonem chráněné monopoly. Jde především o firmy, které poskytují základní veřejné služby. Mají monopol, protože konkurence by mohla poškozovat veřejné zájmy. Jedná se například o společnosti dodávající elektřinu, plyn a vodu nebo o dopravní společnosti a spoje (železniční doprava, pošta).
V současné době však v mnoha zemích padají i tyto tradiční monopoly nebo dochází alespoň k omezení jejich „moci“. Například v České republice byl omezen monopol České pošty, byly privatizovány vodovodní a kanalizační společnosti i energetické firmy a plynárny.
Konkurence totiž vede podniky k tomu, aby držely ceny na nižší úrovni a zlepšovaly služby. V případě zákonných monopolů nahrazuje prostřednictvím regulativních opatření funkci konkurence stát, což není vždy ideálním řešením. Stát v těchto odvětvích však přistupuje k regulaci cen i v případech, kdy v nich působí soukromé společnosti. Jedná se o stanovení maximálních cen apod. Mezi tradiční monopoly patřily i telekomunikace, kde si stát nechával určitý vliv. Většina evropských telekomunikačních trhů je však liberalizovaná a vedle státních firem na něm působí i soukromé subjekty.