Kapitola 10 - Pracovní síla

Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
  • Jak se mění pracovní síla?
  • Jak tržní a netržní síly určují mzdy?
  • Proč existuje nezaměstnanost?
  • Jaká je role odborů a tripartity?
  • Jaké jsou základní pracovněprávní předpisy?


10.6 SHRNUTÍ

Struktura pracovní síly v naší republice se mění. Dochází k úbytku pracovníků z průmyslu, volná pracovní síla se uplatňují především v sektoru služeb. Tyto změny doprovází zvyšující se poptávka po dobře připravených a vzdělaných pracovnících, kteří jsou schopni používat novou techniku.

Mzdy vyplacené za práci jsou ovlivňovány tržními i netržními silami. Tržní síly jsou ty, které podléhají zákonu nabídky a poptávky. Mezi netržní síly patří například geografické rozmístění, legislativní předpisy a diskriminace.

Odbory hrají důležitou roli při kolektivním vyjednávání (jednání mezi odbory a zaměstnavateli). Ačkoliv většinou vyústí kolektivní vyjednávání mezi odborovými svazy a vedením ve vzájemnou dohodu, některé smlouvy jsou vyřešeny prostřednictvím třetí strany: zprostředkovatele (mediátora) nebo rozhodce (arbitra). Jindy vede neúspěch při urovnávání rozporů k vážnějším jevům, například stávkám a demonstracím (ze strany zaměstnanců) nebo výlukám (ze strany zaměstnavatele). Odbory se zúčastňují (spolu s vládou a podnikateli) takzvaných tripartitních jednání. Zúčastněné strany se vyjadřují ke všem otázkám hospodářské a sociální politiky, které se dotýkají životní úrovně a pracovních podmínek občanů.

Základním předpisem o oblasti pracovního práva je zákoník práce, na který navazují další pracovně-právní předpisy a zákony. Vedení podniků a zaměstnanci hledají v poslední době nové cesty k omezení konfliktů a ke zvýšení produktivity. Jedná se především o rozhodčí komise a programy zapojení zaměstnanců.

< zpět na seznam lekcí