Kapitola 11 - Úloha státu

Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
  • Jaké jsou základní položky státního rozpočtu?
  • Jak stát a obecní úřady vydávají své peníze?
  • Jak hodnotíme spravedlivost různých daní?


11.3 STÁTNÍ ROZPOČET

Státní rozpočet je finanční plán, který shrnuje anticipované (očekávané) příjmy a výdaje. Má povahu roční bilance.Pokud jsou očekávané příjmy stejně velké jako výdaje, je rozpočet vyrovnaný. Převyšují-li příjmy výdaje, tak mluvíme o přebytku, zatímco když jsou příjmy menší než výdaje, jedná se o deficit.

Státní rozpočet České republiky za rok 2015

UkazatelČástka (v tisících Kč)
Příjmy státního rozpočtu celkem1 118455070
Výdaje státního rozpočtu celkem 1 218 455 070
z toho: finanční vztahy k rozpočtům
- krajů
- obcí v úhrnech po jednotlivých krajíc
- finanční vztah k rozpočtu hlavního města Prahy

1 040 870
7 434 739 068
1 129 803
Schodek-100 000 000

Financování:
Zvýšení stavu státních dluhopisů
Zvýšení stavu přijatých dlouhodobých úvěrů
Změna stavu na účtech státních finančních aktiv


101 416 800
-1 416 800

Zákon o státní rozpočtu ZDE

Příjmy státního rozpočtu

Příjmy státního rozpočtu v roce 2015

  • Daňové příjmy. Nejdůležitějším zdrojem příjmů státu jsou daně. Tvoří dohromady přes 50 % příjmů státního rozpočtu. Největší část daňových příjmů tvoří daň z přidané hodnoty, spotřební daně a daně z příjmu právnických a fyzických osob. Spotřební daně jsou uvaleny na výrobu nebo prodej zvláštních výrobků - například na pohonné hmoty, na pivo, víno, lihoviny, cigarety a tabákové výrobky.
  • Pojistné na sociální zabezpečení.. Dalším významným příjmem státního rozpočtu, jehož procentní podíl na celkových příjmech státu tvoří asi třetinu, je pojistné na sociální zabezpečení.
Výdaje státního rozpočtu Výdaje státního rozpočtu v roce 2015

Struktura výdajů podle odvětví

  • Transfery domácnostem. . Transfery na sociální věci a politiku zaměstnanosti. Jedná se zejména o platby nemocenských a důchodových dávek, příspěvků v nezaměstnanosti, státních vyrovnávacích příspěvků a ostatních sociálních dávek.
  • Veřejná spotřeba obyvatel. . Další významnou výdajovou položku tvoří výdaje na veřejnou spotřebu obyvatel. Patří sem výdaje státu do školství, zdravotnictví, kultury atd.
  • Veřejná spotřeba státu. Značnou část rozpočtu vynakládá stát na zajištění některých ze svých základních funkcí - především obrany a bezpečnosti státu, fungování justičního systému atd.
  • Dotace obcím a regionům. . Stát si uvědomuje, že obce mají své specifické potřeby. Proto dotuje obecní a krajské rozpočty a dává jim větší volnost při řešení jejich vlastních problémů.
Deficit státního rozpočtu a státní dluh

Česká republika patří mezi země hospodařící se schodkovým rozpočtem, přičemž ekonomickým problémem je, že se deficit prohlubuje.

Hospodaření státu v mil. Kč

Jinou ekonomickou veličinou je státní dluh, který je tvořen právě deficitem státního rozpočtu a dluhy státu z minulosti. Státní dluh tvoří spolu s dluhem zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů veřejný dluh Další informace na www.verejnydluh.cz.

Základní makroekonomický rámec Hlavní makroekonomické indikátory české ekonomiky a jejich predikce:

Pramen : ČSÚ, ČNB, Eurostat, IMF, propočty MF ČR Finance obcí a měst, krajské rozpočty

Obce a města, nově i kraje, jsou stejně jako stát závislé na zdrojích příjmu. Mezi nejvýznamnější patří příjmy daňové (z právnických a fyzických osob), zanedbatelný však není ani příjem z daně z nemovitostí. Velký je také podíl tzv. nedaňových příjmů (příjmy rozpočtových organizací, odvody příspěvkových organizací, správní poplatky, místní poplatky atd.). Významným podílem přispívají také transfery ze státního rozpočtu. Více zde

< zpět na seznam lekcí