Kapitola 13 - Ekonomická stabilita

Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
  • Co se děje v průběhu každé z fází hospodářského cyklu?
  • Jak měříme hospodářské cykly?
  • Jak se stát pokouší stabilizovat vzestupy a poklesy ekonomiky?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody fiskální a monetární politiky?


13.2 HOSPODÁŘSKÉ CYKLY

Diagram ukazuje vývoj americké ekonomiky ve 20. století. Ukazuje jasně vývoj vzestupů a poklesů této ekonomiky. Tato neustálá fluktuace v úrovni hospodářské aktivity se nazývá hospodářskými cykly. Ekonomiku USA jsme vybrali místo ekonomiky české proto, že se jedná o ryze „kapitalistickou“ zemi, jejíž ekonomika je jen minimálně ovlivňována státními zásahy a nedochází tak k násilné regulaci zaměstnanosti či umělému stanovování cen .

Vývoj americké ekonomiky ve 20. století

Zdroj: Courtesy of Ameritrust Corporation

Mluví-li lidé o hospodářských cyklech, mají na mysli prosperitu a depresi. Prosperitou se obyčejně rozumí delší období vysoké zaměstnanosti, zlepšené životní úrovně a stabilních cen.

Deprese naopak označuje delší období všeobecného nevyužívání ekonomických zdrojů. Továrny nepracují, milióny pracovníků nemohou najít práci a míra bankrotujících podniků je vysoká.

Vývoj nezaměstnanosti v ČSR 1921-1937


Jednou z nejhorších hospodářských krizí (depresí) byla tzv. Světová hospodářská krize ve 30. letech minulého století. Tato krize postihla velmi citelně i tehdejší Československo. Jestliže vezmeme za výchozí rok 1929, pak v roce 1932 poklesla průmyslová výroba na 63,6 % a v následujícím roce dokonce na 60,2 %. Katastrofálně se snížil rozsah zahraničního obchodu - v roce 1933 klesl vývoz na 28,8 % v porovnání s rokem 1929. V březnu 1933 také dosáhl počet nezaměstnaných maximálního počtu 920 tisíc a objevila se i pasivita celkové bilance zahraničního obchodu.

Nicméně obvyklejší jsou změny v hospodářské činnosti mnohem kratší a méně dramatické. Tyto změny mohou být popsány mnoha různými způsoby, avšak my je budeme příhodně označovat jako období konjunktury (expanze), vrcholu, recese, sedla (dna).

Hospodářské cykly
Konjunktura (expanze)

Po období sedla se ekonomika nakonec začíná zotavovat a vstupuje do konjunkturální fáze hospodářského cyklu. V průběhu konjunktury se začínají podnikové a Nezaměstnanost klesá s najímáním dalších pracovníků. To naopak vede k vyšší úrovni spotřebitelských výdajů a další expanzi zaměstnanosti, výstupu a spotřeby.

Vrchol

Podniky produkují Podniky produkují na plný nebo téměř plný výkon a ti, kteří hledají práci, ji obvykle mohou najít. V období vrcholu jsou podnikové investice a spotřebitelské výdaje na velmi vysoké úrovni. Protože však je v ekonomice plná (nebo téměř plná) zaměstnanost a poptávka po statcích a službách se zvyšuje, zvyšují se také ceny. Tím vznikají předpoklady pro další fázi hospodářského cyklu.

Recese

Z mnoha důvodů začínají spotřebitelé a podniky snižovat úroveň svých výdajů. Podniky začínají propouštět pracovníky, snižovat nákupy surovin a produkci, protože vytvořily nadbytek zásob.. Některé podniky se mohou rozhodnout raději dále používat staré výrobní haly a zařízení než investovat do nových strojů a staveb. Mnohé podniky a spotřebitelé budou dokonce snižovat výdaje, protože ekonomové předpovídají, že hospodářství se bude v příštích několika měsících zpomalovat. Ať jsou důvody jakékoliv, redukce podnikových a spotřebitelských výdajů označuje začátek fáze recese hospodářského cyklu.

Spolu se snižováním výdajů začnou omezovat svou činnost další firmy. Jejich výroba se snižuje a je propouštěno více pracovníků. Propuštění pracovníci, kteří jsou zároveň spotřebitelé, méně vydávají. To vede k dalšímu snížení výroby a dodatečnému propouštění pracovníků.

Sedlo (dno)

Továrny pracují na snížený výkon, existuje vysoká míra nezaměstnanosti, celkový výstup statků a služeb vstupuje do dlouhodobého poklesu. Nastává dolní fáze hospodářského cyklu, neboli jak říkají ekonomové, sedlo.

V průběhu sedla panují těžké časy. Nezaměstnanost je velmi vysoká, je těžké najít práci a mnoho podniků bankrotuje. Velmi kruté a dlouho trvající období sedla (dna) je nazýváno depresí.

Co je příčinou hospodářských cyklů?

Po mnoho let usilovali ekonomové o nalezení teorie, která by vysvětlovala existenci hospodářských cyklů.. V jedné své publikované práci britský ekonom 19. století W. S. Jevons spojil hospodářské cykly se slunečními skvrnami (změny v atmosféře slunce, které mohou být spojeny s magnetickými bouřemi na zemi). Podle Jevonsových výpočtů se objevení slunečních skvrn shodovalo s neúrodami a recesemi. Avšak Jevonsovy závěry byly založeny na chybných astronomických údajích, a tak musíme hledat jiná vysvětlení.

Při vysvětlování výkyvů hospodářského cyklu dnešní ekonomové často rozlišují mezi vnějšími a vnitřními událostmi. Vnější události jsou události vně hospodářském cyklu. Vnitřní události jsou ty, které se odehrávají uvnitř samotné ekonomiky.

Vnější příčiny

Vnější faktory ovlivňují ekonomiku podobným způsobem, jako postrčení uvádí do pohybu houpacího koně. Patří sem např. vynálezy a inovace, války, mezinárodní hospodářské smlouvy a jiné významné politické nebo sociální události.

  • Populační změny. Změny v populaci ovlivňují poptávku po statcích a službách. Populační růst může vést ke zvýšení úrovně produkce a zaměstnanosti, která odstartuje konjunkturu a vrchol. Snížení populace bude mít pravděpodobně opačný účinek.

  • Vynálezy a inovace.Významné změny v technice, například vývoj automobilu, letadla nebo počítače, vedly k rozvoji podnikatelské aktivity a investování. To bylo zase následováno zvýšením pracovních příležitostí a obdobím konjunktury a vrcholu

  • Války a politické události, embarga, ropné krize, členství v různých mezinárodních hospodářských institucích také silně ovlivňují směr hospodářských cyklů.

Vnitřní příčiny

Vnitřními příčinami výkyvů jsou faktory uvnitř ekonomiky, které pravděpodobně iniciují konjunkturu nebo recesi hospodářského cyklu.

  • Spotřeba. Firmy se pokoušejí poskytovat spotřebitelům statky a služby, které spotřebitelé chtějí. Když jsou spotřebitelské výdaje na vzestupu, firmy najímají dodatečnou práci a zvyšují úroveň produkce. Jakmile se produkce, zaměstnanost a prodej zvyšuje, vstupuje hospodářský cyklus do období konjunktury a vrcholu. Když se spotřebitelské výdaje snižují, děje se opak. Výroba je omezována, pracovníci jsou propouštěni a ekonomika vstupuje do období recese a sedla.

  • Podnikové investice. . Investice do kapitálových statků, továren, nástrojů a zařízení vytvářejí dodatečné pracovní příležitosti, čímž zvyšují kupní sílu spotřebitelů. Zvýšení výdajů vytvořené počátečním zvýšením investic vede opět k dalšímu investování, spotřebě a celkové produkci. Když se investice snižují, děje se opak a ekonomika vstupuje do fáze recese.

  • Činnost státu.Stát může některými postupy postrčit hospodářský cyklus dolů nebo nahoru. Dělá to dvěma způsoby. První spočívá v pravomoci státu zdaňovat a vydávat peníze. Druhý využívá regulace nabídky peněz a úvěrů v oběhu. Ekonomové popisují schopnost státu zdaňovat a vydávat peníze jako jeho fiskální politiku a schopnost regulovat nabídku peněz a úvěr jako jeho monetární politiku.

< zpět na seznam lekcí