Při čtení této kapitoly hledejte odpovědi na následující otázky:
- Proč spolu země navzájem obchodují?
- Proč země někdy kladou mezinárodnímu obchodu překážky?
- Jaké typy plateb jsou v mezinárodním obchodě běžné?
- Jak nás všechny ovlivnily poslední trendy v naší platební bilanci?
Státy spolu vzájemně obchodují ze stejného důvodu, jako obchodují jednotlivci a firmy v rámci jedné země. Obě strany očekávají od transakce prospěch. Vzájemný obchod jim umožní vyměnit věci, které nepotřebují (přebytky statků a služeb), za věci, které opravdu potřebují a chtějí. Některé oblasti mohou produkovat statky, které jinde vyprodukovat nelze. Vzhledem k teplejšímu podnebí a typu půdy se na jižní Moravě pěstuje vinná réva. Netěží se tady ale žádné uhlí. V severních Čechách a na severní Moravě se zase těží uhlí, nedaří se tam však vinné révě. Lidé v těchto regionech by rádi měli obojí - víno i uhlí. Každá oblast se specializuje na něco jiného a s přebytky je vzájemně obchodováno.
Lidé v severních Čechách by možná mohli postavit speciální skleníky pro pěstování vinné révy a obyvatelé jižní Moravy by mohli najít nějaký jiný způsob, jak získat energii, ale pravděpodobně by to bylo velmi nákladné. Vzájemný obchod je daleko prospěšnější.
V některých částech země také může být určitá výroba efektivnější než v jiných. Rozvoj některých odvětví v jednotlivých regionech země podporuje dostupnost přírodních zdrojů, odpovídající nabídka pracovních sil a možnosti dopravy. Například ocelárny se rozvinuly na severní Moravě, výroba skla je rozšířena v severních Čechách, Plzeňsko je proslulé strojírenskou výrobou a výborným pivem.
Absolutní výhodaStáty mohou vydělat na rozdílnosti podnebí, přírodních zdrojů, nabídky pracovních sil, kapitálu a techniky. Vzhledem k těmto rozdílům je pro ně praktické specializovat se na výrobu některých produktů a další potřebné věci kupovat z jiných zemí. Některé země, například Zair a Jižní Afrika, jsou bohaté na určité nerostné suroviny. Jiné země, například Honduras a Guatemala, mají podnebí a půdu, které vyhovují tropickým plodinám. Švýcarsko a Japonsko mají zase vysokou koncentraci kapitálu a kvalifikované pracovní síly. V každém z těchto států existují velmi vhodné podmínky pro výrobu určitých statků a služeb.
Může-li jeden stát vyrábět nějakou věc efektivněji než ostatní, říká se, že má ve výrobě této věci absolutní výhodu. Vzhledem k podnebí a zeměpisné poloze je pro Kostariku daleko výhodnější a levnější produkovat banány než vyrábět počítače. Spojené státy mají vyškolené pracovníky a nejnovější vybavení vhodné pro výrobu počítačů. Spojené státy mají absolutní výhodu při výrobě počítačů, zatímco Kostarika má absolutní výhodu při pěstování banánů.
Tím, že se specializují na výrobky, pro něž mají absolutní výhodu, a vzájemně obchodují s přebytky, mají Kostarika a Spojené státy více banánů a více počítačů, než kdyby se pokoušely obojí produkovat samy.
Komparativní výhodaAž dosud jsme mluvili jen o případech, kdy stát, díky své jedinečné výhodě, produkuje určité věci s nižšími náklady než kdokoli jiný. Většina států ale takové „absolutní“ výhody nemá, přesto se účastní zahraničního obchodu na základě komparativní výhody. Stát má komparativní výhodu v produkci nějaké věci, jsou-li jeho náklady příležitosti při výrobě této věci nižší než v jiných státech.
Zákon komparativní výhody vysvětluje, proč se státům vyplatí, aby se specializovaly na výrobu těch statků a služeb, v nichž mají největší komparativní výhodu, a vyměňovaly své přebytky za věci, které potřebují.
Princip komparativní výhody můžeme vysvětlit na jednoduchém příkladě. Předpokládejme, že Věra Bartíková si během svého studia na právnické fakultě vydělávala peníze pěstováním zeleniny. Dokonce i dnes by tato velmi úspěšná právní zástupkyně mohla, kdyby chtěla, vypěstovat na své zahrádce mnoho rajčat, mrkve, salátu. Avšak místo, aby zeleninu sama pěstovala, raději si ji kupuje. Rozhodla se platit někomu jinému za to, že produkuje a prodává zeleninu, protože může stejnou dobu využít k tomu, aby vydělala víc peněz svou soudní praxí. Jinými slovy - náklad příležitosti - to, co by Věra musela obětovat, aby vypěstovala dostatek zeleniny pro svou domácnost - je velmi vysoký. Je pro ni výhodnější věnovat se právu a nechat někoho jiného, aby pěstoval zeleninu.
Komparativní výhoda v mezinárodním měřítku: případ hypotetického státu Alfa, který může, pokud využije všechny své zdroje, za měsíc vyrobit 12 tryskových dopravních letadel nebo 12 zaoceánských supertankerů. Beta, druhý hypotetický stát, má stejný počet obyvatel jako Alfa, avšak vzhledem ke stavu své techniky může měsíčně vyrobit jen 6 tryskových letadel nebo 3 supertankery.
Je jasné, že Alfa je schopna produkovat více letadel i lodí než Beta. Avšak podívejme se na tuto situaci blíže.
Měsíční výrobní možnosti tryskových letadel a supertankerů
Jak ukazuje tabulka, v Alfě je nákladem příležitosti pro jednotlivé tryskové letadlo jeden tanker. Jinými slovy, pokud se Alfa rozhodne vyrábět tryskáče i tankery, mohla by jich v průběhu měsíce produkovat po šesti kusech nebo čtyři jednoho a osm druhého atd.
Na druhé straně Beta je dvakrát efektivnější při výrobě tryskáčů než při výrobě tankerů. Například pokud by Beta chtěla vyrobit tanker, musela by obětovat dva tryskáče. Tak by její výrobní možnosti, kromě výroby pouze jednoho produktu, zahrnovaly také čtyři trysková letadla a jeden tanker nebo dva tryskáče a dva tankery apod.
Alfa je schopná produkovat více letadel a lodí než Beta. Nicméně v rámci vlastní ekonomiky je Beta efektivnější ve výrobě letadel, protože může vyrobit dvě za dobu, kterou potřebuje na výrobu jedné lodi. Vzhledem k těmto rozdílům by bylo pro oba státy prospěšné, kdyby se Alfa specializovala na výrobu lodí, zatímco Beta by vyráběla jen letadla a obě země by navzájem obchodovaly.
V Alfě je nákladem příležitosti jednoho letadla jedna loď. V Betě stojí jedna loď dvě letadla. Představte si, že oba státy uzavřely dohodu, v níž Alfa dala Betě dva tankery za tři tryskáče. Kdyby se Alfa rozhodla vyrábět tryskáče i tankery doma, musela by obětovat tři lodě, aby vyrobila tři letadla. Beta souhlasila poskytovat Alfě tři letadla za pouhé dvě lodě.
Pokud jde o Betu, ta bude nyní schopna získat dvě lodě výměnou za tři letadla, zatímco vlastní výroba dvou lodí by Betu stála čtyři letadla.